تبلیغات
اصول تربیت فرزندان-روضة الاطفال - كودكان را در جمع ، خوب معرفی كنید
اصول تربیت فرزندان-روضة الاطفال

یك روانپزشك: كودكان را در جمع ، خوب معرفی كنید

دكتر” شكوه رستگارزاده” روان پزشك گفت: به خانواده‌ها توصیه می‌شود كه فرزندان خود را با بكارگیری الفاظ و صفت نیكو یابسته به‌موفقیتهای اجتماعی و حسنات اخلاقی ، آنها را در جمع معرفی كنند.

وی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود : بكارگیری این دسته از الفاظ مانند ” فرزند بزرگم “، ” امید یا عزیز زندگیم ” ، ” مهندس و یا كدبانوی خانه” و یا دیگر الفاظ صفتی و تعریف از موفقیتهای درسی و ورزشی آنها باعث افزایش اعتماد به نفس و احترام جمع به كودك می‌شود.

وی گفت : خانواده‌ها باید شیوه درست پاسخگویی، تشكر و یا چگونه دست دادن و یا سلام كردن به قشرهای مختلف سنی كه‌در عین سادگی، عمیق‌ترین نوع ارتباط دوستانه و برخورد اجتماعی است را به‌كودكان خود آموزش دهند.

وی اضافه كرد : “كلام درمانی ” نیز به نوعی دیگر می‌تواند در اعتماد به نفس كودك و نقش موثرش در خانه و خانواده تاثیر گذار باشد ، به طوریكه پدر و مادر باید در امور تعمیری و نظافت خانه از آنها به عنوان دوست و همراه كمك و تشكر كنند.

وی با اشاره به این كه خانواده‌ها به‌خصوص مادران نباید بیش از حد به ترس كودكان واكنش و دلهره نشان بدهند ، افزود : نباید ترس و سووالات آنها را دستكم و یا به مسخره گرفت.

رستگار زاده، گفت: در مورد دوستان و دوست‌یابی كودكان نبایدسریع‌در مقابل آنها قضاوت و یا جبهه گرفت ، بلكه باید آنها را به شكل دوستانه در انتخاب دوست راهنمایی كرد و نه این كه خود خانواده‌ها برای آنها دوست پیدا و انتخاب كنند.

این روان شناس باتاكید بر اینكه هیچ‌گاه در جمع كودكان خود را با دیگران مقایسه نكنید، افزود : برای تحسین و تنبیه هیچگاه از الفاظ و برخوردهای تكراری نباید استفاده كرد و الفاظ تعریف و تنبیه باید اختصاصی تر باشد تا كودك درست و یا اشتباه بودن كارش را بهتر درك كند.
طبقه بندی: عمومی، 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 9 مرداد 1387 توسط ابراهیم قادری


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
پيوند ها
پيوندهاي روزانه
آمار سايت